A brazil játékosok mindig is kellendőek voltak, legfőképpen gyorsaságuk, bámulatos cseleik és labdatechnikájuk miatt. Az utóbbi években azonban egy elég érdekes “trend” lett kialakulóban, nem mindenki a szokásos útat járja be Dél-Amerikából. Willian korábban majdnem 6 évet futbalozott Ukrajnában, de valószínűleg azt is kevesen tudják, hogy az Aston Villa új sztárja, Wesley profi karrierjét Szlovákiában kezdte meg.

Nem mindenki jut el fiatalon Spanyolországba, mint a Real Madrid sztárjai, Vinícius Júnior (19) és Rodrygo (18) vagy éppen Olaszországba, de ettől függetlenül a Seleçao tehetségeit tárt karokkal várják Európa szerte. Ma olyan fiatal brazilok után kutattunk, akik nem topligákban edződnek, de hogyha jó teljesítményt nyújtanak hamar felhívhatják magukra a figyelmet a nagyobb csapatok előtt.


CSEHORSZÁG

Joao Felipe (Slavia Praha – 2001.06.24.)

A fiatal játékos szeptemberben érkezett Európába, a csehek a neves Cee Cup-on figyeltek fel rá. Illetve, a saját bőrükön tapasztalhatták, hogy milyen ígéretes, hiszen két gólt szerzett, és egy találatot készített elő ellenük a tornán júliusban. A Slavianál nem is haboztak, fél millió eurót fizettek érte. Érdekes, hogy a Palmeirasban nem igazán volt kiemelkedő játékos, sose hívták meg a korosztályos válogatottba sem. Prágában viszont nagyon megy neki, legutóbb az Inter ellen szerzett mesterhármast az Ifjusági Bajnokok Ligájában, és már a Slavia nagycsapatában is bemutatkozott – ráadásul góllal -, igaz a kupában. Mindenesetre, hogyha így folytatja csak idő kérdése és a Fortuna Liga legnagyobb sztárja lesz. Leginkább a balszélen szerepel, de a jobboldalon is megállja a helyét. Gyors, robbanékony és jól cselez, szóval igazi brazil. Kitudja talán, hogyha a nyáron nem remekel, sose ismerjük meg.

Joao Felipe (18) mesterhármast szerzett november végén az Inter ellen az Ifjúsági Bajnokok Ligájában, de korábban a Borussia Dortmund kapuját is bevette a sorozatban.

AUSZTRIA

Luis Phelipe (Liefering – 2001.02.12.)

A Red Bull hálózatnak Brazíliában is van csapata, így talán nem mondunk nagy meglepetést, hogyha azt mondjuk hogy Luis innen került a szomszédainkhoz. Mindössze két felnőtt mérkőzéssel vágott neki Európának, de úgy néz ki nincs megszeppenve. Egyébként a Bragantino, ahol a tavaszt töltötte kölcsönben megnyerte a Série B-t, úgyhogy Phelipe is bajnok lett a brazil másodosztályban, mégha nem is volt sok szerepe ebben. Ausztriában viszont kulcsember, az ősszel 14 mérkőzésen – mindössze 479 percet töltött a pályán – lépett pályára, és 4 gólt és 4 gólpasszt szerzett. Van benne ambíció, roppant jól bánik a labdával, fantasztikusak a cselező kézségei. Joao Felipehez hasonlóan sose hívták meg a brazil válogatottba, de nemrég viszont érkezett neki meghívó a Salzburg edzőközpontjába, a brazil U20-as válogatott edzőjétől. Aligha fog még sokáig szerepelni a fiókcsapatnak számító Lieferingben, hamarosan biztos felkerül az élvonalbeli együtteshez.

Luis Phelipe(18) hamarosan már a nagycsapatban is elkezdheti bontogatni a szárnyait, a Salzburg egyik legnagyobb tehetsége lehet az előttünk álló időszakban.


Klauss (LASK Linz – 1997. 03.01)

Nem éppen egy mindennapi karrier az övé, a Hoffenheim tartalékcsapatata hívta Európába, ahol kezdetben küzdött a kulturális változásokkal. Ez meg is látszott a játékán, hiszen 24 mérkőzésen mindössze 5 gólt szerzett a német negyedosztályban, igaz nem kapott sok játéklehetőséget. Tavaly márciusban aztán a Rangershez szerződő, kolumbiai csatártehetség Alfredo Morelos pótlására kölcsönvette a HJK Helsinki. Finnországban aztán elképesztően megtalálta a számításait, 9 hónap leforgása alatt 42 mérkőzésen 24 gólt szerzett, ezek mellett pedig kiosztott 6 asszisztot is. Nem csoda, hogy a gólkirályi címe mellett az év játékosának is megválasztották a Veikkausliigaban. A németek azonban taktikusan újra kölcsönbe küldték, de már magasabb szintre. Télen az osztrák Linzhez került, ami a Bundesliga egyik legjobban fejlődő csapata. Az első idényében sem zárt már rosszul, de az idén még jobban megy neki. 24 mérkőzésen lépett pályára, 9 gólt és 3 gólpasszt szerzett, novemberben ráadásul a PSV ellen duplázott, nemrég pedig a portugál Sporting kapuját is bevette az Európa Liga csoportkörében. Tudatosan építi fel őt a Hoffenheim, jövőre akár már a német élvonalban is láthatjuk.

SVÁJC

Ramires (Basel – 2000.08.10)

A fiatal középpályást nagy ígéretnek tartják, de Európában eddig sajnos ebből még nem sokat láthattunk, mivel szeptemberben megsérült. Ettől függetlenül otthon a Bahiaban már szerzett tapasztalatokat, két szezon alatt 32 mérkőzésen lépett pályára és 2 gólja mellett 3 gólpasszt is kiosztott. Ramires egy igazán kreatív, jó labdatartással rendelkező játékos, aki a középpálya több pontján is bevethető. Gyakran csatlakozik be a védekezésekbe, de a kellő technikája és sebessége is megvan, amik igazán extrává teszik őt. Mindenképpen szép jövő állhat előtte, alig várjuk, hogy lássuk a Super Leagueben is kibontakozni.

Hogyha érdekel egy kis kedvcsináló az “új” Ramireshez, kattints IDE

Arthur Cabral (Basel – 1998.04.25.)

Egy kicsit idősebb korosztályhoz tartozik a Palmeiras csatára, aki csak kölcsönben érkezett az öreg kontinensre. Nem csoda, hogy Svájcban megnőtt a kereslet a brazil játékosok után, hiszen Matheus Cunha szerződtetésével két éve nagyot húzott a Sion, akik azóta 6 brazil játékost is foglalkoztatnak. Cabralra visszatérve hamar bizonyította tehetségét, 16 mérkőzésen eddig 862 perc jutott neki, ezalatt pedig 8 góllal és 2 gólpasszal hálálta meg a bizalmat. Többek között a Getafe ellen is betalált az Európa Liga csoportkörében. Ígéretes jobblábas csatár, akinek legnagyobb ereje a fizikumában rejlik.

Ramires (balra) és Arthur Cabral (jobbra) a pályán kívül is jó barátságot ápol, hatalmas szerepük lehet abban, hogy a Basel három év után végre újra bajnok legyen.

UKRAJNA

Tetê (Shakhtar Donetsk – 2000.02.15)

A donyecki csapat már több, mint 10 éve szerződteti a fiatal brazilokat. Tetê a legújabb tini tehetsége a csapatnak, tavaly még keveset játszott, de az idén helyet követel magának a kezdőcsapatban. 14 mérkőzésen lépett pályára ebben a szezonban az ukrán élvonalban, ezeken pedig 3 gólt és 3 gólpasszt szerzett. 155 percenként vesz részt egy találatban, de nemrég első Bajnokok Ligája találatát is megszerezte a Dinamo Zagreb ellen novemberben. A fiatal szélső télen az U20-as dél-amerikai kontinensviadalon is ott volt a brazil keretben, de a Grêmio csapatában már korábban is nagy tehetségnek számított. 2016-ban 33 gólt szerzett a tartalék között, de azért mégiscsak meglepő. hogy az ukránok úgy fizettek ki érte 15 millió eurót, hogy profi mérkőzés még nem volt a lábában. Talán ez is azt mutatja, hogy mekkora tehetség. Mindenesetre a Shakhtarnál bíztak benne, és nagyon úgy néz ki, hogy jól is jártak vele. Sergei Palkin, az együttes szakmai igazgatója egyenesen azt mondta, hogy a csapat jövője lehet, és úgy véli, hogy nagy sztár lesz belőle. Tetê egy gyors, rendkívűl technikás ballábas játékos, sokan csak Douglas Costához hasonlítják. Még sokat kell fejlődnie, de nem kérdés, hogy topligás játékos lesz éveken belül.

Tetê (19) már most felkeltette több európai nagycsapat figyelmét, aligha marad még sokáig Ukrajnában.

Pernambuco (FK Lviv – 1998.04.28)

Kevesen tudják, hogy az ukrán csapatok közül nem csak a gigász Shakhtar üzlelkedik brazil játékosokkal. A Budapest-től alig 600 kilométerre lévő (ami ukrajnai távokhoz képest egyáltalán nem sok) Lviv csapatánál nem kevesebb, mint 14 (!) brazil játékos található meg, ami nem mellesleg jóval több, mint amennyi a “bányászoknál” van. Természetesen a pénz, és a játékosok minősége hatalmas különbség. Ettől függetlenül megfordulnak itt is jó játékosok, Bruno Duarte tavalyi kiemelkedő szezonja után a nyáron a MOL Fehérvárral is szóba hozták, de végül a portugál Guimarãest válaszotta. Pernambuco lehet az együttes következő nagy dobása, aki 18 mérkőzésen eddig 3 gólt szerzett, de ettől függetlenül van benne potenciál, hiszen ígyis a csapat házigólkirálya. Otthon a Portuguesat erősítette, ami nem igazán mondható profi csapatnak. Mindenesetre Pernambucot, vagyis rendes nevén José Vitort valahogy felfedezték az ukránok, és nem is jártak rosszul vele. Több poszton is bevethető, mostanában inkább a széleken játszik, de korábban centerként is szerepelt, és támadó középpályásként is megállja a helyét. Ő is leginkább a cseleivel, és a játékszervezésével tűnik ki a tömegből.

DÁNIA

Evander (Midtjylland – 1998.06.09)

A Vasco da Gamatól érkezett belső középpályás az utóbbi évek egyik legszínvonalasabb játékosa a dán Superligaen-nek, hamar belopta magát a szurkolók szívébe. Ő egy igazán kivételes tehetség, korábban játszott a brazil másod és első osztályban is. 2018 elején kétszer is betalált egy Libertadores mérkőzésen, amivel a klub történelmének a legfiatalabb duplázója lett a sorozatban. A brazil válogatottban az U17-es VB óta nem lépett pályára, de Dániában annyira magára talált, hogy hamarosan valószínűleg újra pályára léphet majd a Seleçãoban. Idén márciusban a hónap játékosának is megválasztották, és nyert egy dán kupát is. A most futó szezonban 21 mérkőzésen lépett pályára, ezeken pedig 7 gólt és 7 gólpasszt szerzett. Nem valószínű, hogy még sokáig az dán ligában fog futballozni.

Evander (21) hamar belopta magát a Midtjylland szurkolóinak szívébe, az idén azért küzdenek, hogy bajnokok legyenek. Jelenleg vezetik a rivális Koppenhága előtt a tabellát.

FINNORSZÁG

Luis Henrique (Helsinki IFK – 1998.03.17)

A Helsinki IFK nem nagy meglepetésre elleste a szomszédos HJK jó szokását, és szerzett magának egy brazil csatárt. Luis Henrique, aki a brazil másodosztályból érkezett és nagyon jó vétel volt, eddig 14 mérkőzésen 8 gólt szerzett 6 gólpasszt osztott ki. Bár nem akkora tehetség, és már nem is annyira fiatal, ettől függetlenül érdemes lehet rá odafigyelni, hiszen könnyen előfordulhat, hogy hamarosan komolyabb szinten is láthatjuk. Bal lábas csatár, lenyügőző technikai képességekkel, veszélyes a mozgékonysága és a helyezkedése miatt, de a fizikumi tulajdonságain még bőven van mit javítania.

ROMÁNIA

Rivaldinho (Viitorul – 1995.04.29)

A legendás Rivaldo fia a közelébe se érhet édesapja sikereinek, de ettől függetlenül az idén meggyőző teljesítményt nyújt. A korábban Bulgáriában is légióskodó csatár már most pályafutásának leggólerősebb szezonját futja, 10 mérkőzésen 6 gólt és 4 gólpasszt szerzett a Hagi féle Konstancában. Rivaldinho szélsőként is bevethető, de már 24 éves, úgyhogy az ő esetében nem biztos, hogy eljut valaha is valamelyik topligába.

Rivaldinho (24) jó géneket örökölt, édesapja Aranylabdát (1999-ben) is nyert korábban, de a Barcelona drukkereinek aligha kell a legendás “Ribot” bemutatni.


SZLOVÁKIA

Rafael Tavares (Spartak Trnava – 2000.06.26)

A felvidéki Fortuna Liga egész Európa legfiatalabb bajnoksága, mindössze 23,8 a bajnokság átlagéletkora. Így nem nagy meglepetésre a brazil fiatalok is örömmel választják a szlovák élvonalt, az egyik legnagyobb tehetségnek pedig Rafael Tavares számít, aki az idén már nyert egy szlovák kupát a csapattal. Tavaly nyáron a Capivarianotól vették kölcsön, de először csak az ifikhez került, januárban viszont felrakták a felnőttekhez. A tavalyi szezonban még nem volt gólja, az idén viszont már négy alkalommal is bevette az ellenfelek kapuját, ezek mellett pedig ugyanennyi gólpasszt is kiosztott. Rafael leginkább centerként érzi otthon magát, de sebessége miatt a széleken is megállja a helyét. A nagyszombati egyesület valószínűleg még csak az előtte álló szép karriernek a kezdete.

Rafael Tavares (jobbra) a nagyszombati Spartak Trnava együttesében varázsol, hamarosan viszont komolyabb szinten is láthatjuk.

Lucas Lovat (Spartak Trnava -1997.01.15)

Hamar berobbant a Spartakba Lucas Lovat is, a fiatal balhátvéd ezen a télen érkezett Szlovákiába. Ingyen szerezték meg az Avaí csapatától, ahol a brazil élvonalban is bemutatkozott, de korábban a nagynevű Gremio játékosa is volt. Ebben a szezonban alighanem a Nagyszombat legjobb játékosa, rengeteg a keresztlabdája, kiemelkedők a cselei, és az indításai, de a kulcspassz kiosztásában is jeleskedik. Ráadásul balhátvédként már 7 gólpasszt szerzett, de kétszer az ellenfél szurkolóit is elboldogtalanította a találatával. Az idén 22 mérkőzésen lépett pályára, ebből pedig nagyrészként bal oldaii középpályásként és védőként szerepelt, de szeptemberben még szélsőként is lehetőséget kapott. Egy ilyen jól sikerült szezon után bőven lehetnek kérői, aligha fog Felvidéken szerepelni jövőre is.

HORVÁTORSZÁG

Talys (Osijek – 1999.02.10)

Meglehetősen érkedes, hogy a fiatal balhátvéd amint nagykorú lett Európába költözött, és egy olyan akadémiát választott magának, mint az eszéki. Ennek ellenére a horvát kaland nagyon bejönni látszik neki, valószínűleg azért választotta őket, mert tudta, hogy itt reális esélye van felkerülni a felnőtt csapatba. Az U19-es és a másodosztályban lévő tartalékcsapat után idén már az élvonalban bizonyít, eddig 15 mérkőzésen kapott lehetőséget és két gólpasszt is kiosztott.

Talys (20) megtalálta a számításait Horvátországban, fizikuma valószínűleg egyedülálló a ligában.

BULGÁRIA

Evandro (CSZKA Szófia – 1997.01.14)

A Balkánon meglepetésre sok brazil játékos keresi a kenyerét, az egyik ilyen pedig a fiatal Evandro da Silva. Sokan valószínűleg azt hitték, hogy ezen a környéken a Ludogorets valamelyik fiatal brazilja a legtehetségesebb, de ez közel sincs így, hiszen ők inkább rutinosabb légiósokat vásárolnak. A CSZKA balszélsője tavaly nyáron érkezett Bulgáriába és meglehetősen kellett neki egy kis idő, amíg felvette az európai ritmust, mivel tavaly mindössze 5 gólt szerzett, ezzel szemben az idén már 11-nél jár. Vérbeli brazil játékos, ami nem csoda mivel a Coritibanal nevelkedett, de megfordult a Red Bull brazil fiókcsapatában is. Hamarosan azonban komolyabb szintre is léphet, mivel egyértelműen több van benne, mint a bolgár élvonal.

Evandro (22) nemcsak a góljaival, de az azt követő (gól)örömeivel is elkápráztatja a CSZKA Szófia fanatikusait.

ÉSZAK-MACEDÓNIA

Leovigildo (Vardar Szkopje – 1995.12.26)

A fiatal brazil balhátvédről alig lehet tudni valamit, pedig érdemes lenne rá odafigyelni. Otthon főleg az amatőr ligákban játszott, de párszor pályára lépett a harmad és negyedosztályban is. Teljesen hihetetlen, hogy ennek ellenére a Makedonija Gjorce Petrov csapata Európába hozta, hihetetlen, hogy hogy fedezték fel. Fél év után annyira jól ment neki, hogy le is csapott rá az ország legnagyobb csapata, a pár éve még az Európa Liga főtábláján is vitézkedő Vardar. Eszméletlen, amit az idei szezonban csinál, hiszen balhátvédként játszik, de 16 mérkőzésen összehozott 4 gólt és 6 asszisztot is. Messze kiemelkedik a Prva ligából, szereléseinek és cseleinek köszönhetően könnyen felhívja magára figyelmet.

ÉSZTORSZÁG

Joao Morelli (Levadia – 1996.03.11)

Az észt élvonal aligha tartozik a legacélosabbak közé, de a fiatal brazil középpályásra azért érdemes lehet odafigyelni. Csakúgy mint az Arsenal tehetsége, Gabriel Martinelli az Ituano csapatától érkezett Európába. Morellinek azonban nem jött be az angol kaland; a Middlesbrough csapatában csak a tartalékoknál számoltak vele, a harmadosztályú Fleetwoodban pedig nem kapott lehetőséget a bizonyításra. Ezek után döntött úgy, hogy Észtország felé az irányt, már másodszor ugyanis korábban egy évet a Boro kölcsönjátékosaként már lehúzott egy évet a Levadiaban. Aligha bánta meg, hiszen ismét fantasztikus idényt produkált, 31 mérkőzésen 12 gólt szerzett és 12 gólpasszt osztott ki. Technikás, jó labdaérzékű játékos, talán egy magyar csapat jó előrelépés lenne neki. Ráadásul a szerződését még nem hosszabbította meg a tallinni csapattal, ami azt mutatja, hogy nem feltétlenül akar Európa északi részén maradni..

MAGYARORSZÁG

Isael Barbosa (Ferencváros – 1988.05.13)

Ehhez képest Magyarországon továbbra is más a helyzet; inkább a rutinosabb, Isael esetében drága rutinosabb játékosokban látják a jövőt. Bár a Fradiban nem szerepel annyira rosszul, teljesítménye sok nyitott kérdést hagy maga után. 20 mérkőzésen az idén 4 gólnál és 7 gólpassznál jár, tavaly azonban még ennyire sem ment neki. Mindenki többet várt tőle, fiatalabb pedig már aligha lesz.

Isaeltől (31) mindenki sokkal többet várt, eddig nem igazán tudta megszerettetni magát a Fradi drukkereivel.


Összegezve szomorú, hogy Magyarországon még most sem adnak esélyt a rutintalanabb játékosoknak, pedig Európa szerte egyre több fiatal játszik. Érdekes a Kisvárda koncepciója is, hiszen az ő keretükben 3 brazil is található, de mindegyikük harmincon felüli. Hogyha az ő fizetésüket képesek fizetni, néhány fiatal brazil játékos sem lenne gond.